Podstawowe 5 dań na Wigilię to zestaw tradycyjnych potraw, które powinny znaleźć się na świątecznym stole zgodnie z polską tradycją.
Kluczowe wnioski:- Zupa barszcz czerwony lub grzybowa rozpoczyna wigilijną wieczerzę.
- Karp lub pstrąg to typowe ryby wigilijne, choć można je zastąpić łososiem.
- Kapusta z grzybami w postaci bigosu lub z grochem nie może zabraknąć.
- Słodkie wypieki jak sernik i makowiec dodają uroku świątecznemu stołowi.
- Kompot z suszonych owoców to tradycyjny wigilijny napój.
Zupa barszcz czerwony lub zupa grzybowa
Barszcz czerwony i zupa grzybowa to dwa klasyczne dania, które rozpoczynają wigilijną wieczerzę w wielu polskich domach. Oba mają bogatą tradycję i są nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia.
Barszcz przygotowuje się na bazie buraków, zazwyczaj tydzień przed Wigilią. Do buraków dodaje się wodę, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek oraz sól i pieprz. Całość zalewa się zakwasem z razowego chleba. Tak przygotowany barszcz nabiera aromatu i kwasowości. Podaje się go tradycyjnie z uszami nadziewanymi grzybami lub z gotowaną fasolą.
Z kolei zupa grzybowa przyrządzana jest na bazie suszonych grzybów - najczęściej borowików lub podgrzybków. Dawniej podawano ją na wigilijnym stole bez zabielania śmietaną. Dziś często jest wzbogacana o śmietanę, co dodaje jej kremowości. Zupę tę jada się zazwyczaj z łazankami, kaszą gryczaną lub kluskami.
Inne zupy wigilijne
Oprócz barszczu i zupy grzybowej, w niektórych regionach Polski popularna jest także zupa migdałowa. Jest to zupa słodka, przygotowywana z mleka, śmietany, mąki, migdałów, maku i bakalii. Dawniej podawano ją tylko w bogatszych domach. Dziś coraz częściej gości na wigilijnych stołach jako urozmaicenie tradycyjnego menu.
Ryba - karp lub pstrąg na wigilijnym stole
Kolejnym nieodłącznym elementem wigilijnej kolacji jest ryba. Najpopularniejszy w Polsce wigilijny karp ma już długą tradycję, choć jeszcze przed II wojną światową wcale nie był tak powszechnie spożywany. Swój sukces zawdzięcza łatwości hodowli.
Na stole wigilijnym karp gości najczęściej w postaci smażonego karasia w panierce lub przygotowanego w sosie pomarańczowym z bakaliami. Niektórzy lubią również karpia w galarecie.
Pstrąg - alternatywa dla karpia
Osoby, które nie przepadają za zapachem i smakiem karpia, coraz chętniej sięgają po pstrąga, zarówno świeżego, jak i mrożonego. Jego delikatny smak akceptują nawet ci, którzy nie są wielkimi miłośnikami ryb.
Pstrąg można przyrządzić w bardzo różny sposób - podsmażyć na maśle, upiec w folii z warzywami czy też ugotować w lekkim rosie. Świetnie nadaje się również na rybę po grecku.
Czytaj więcej: Niesamowite korzyści zdrowotne! 6 domowych przepisów na kiszonki
Kapusta z grzybami - tradycyjny bigos wigilijny
Bigos z kapusty i suszonych grzybów to kolejna pozycja obowiązkowa na stole wigilijnym. Jest to danie o dość wyrazistym, specyficznym smaku. Miłośnicy tradycji doceniają jego prostotę i domowy charakter.
Dla tych, którym bigos wigilijny wydaje się zbyt ciężki, istnieje kilka sposobów na jego "odchudzenie". Można np. podać go w formie farszu do pierogów lub jako nadzienie do krokietów. Wersja zawinięta w ciasto smakuje znakomicie!
Kapusta z grochem - wigilijny dodatek
Oprócz kapusty z grzybami, na wigilijny stół trafia również inna odmiana tego warzywa - mianowicie kapusta duszona z grochem. Jest to smaczny i pożywny dodatek do ryb czy barszczu.
Zarówno kapusta, jak i groch, to składniki łatwo dostępne zimą, co tłumaczy ich popularność w kuchni świątecznej. Dodatkowo takie połączenie warzyw tworzy pełnowartościowy posiłek roślinny.
Pozostały po świętach groch z kapustą można również wykorzystać jako pyszny farsz do pierogów.
Sernik i makowiec - słodkie wypieki świąteczne
Na deser wigilijny podaje się tradycyjnie ciasta, z których dwa królują ponad innymi - sernik i makowiec. Obecność tych słodkości przy stole jest niemalże obowiązkowa.
Obydwa można przygotować w wersji klasycznej lub nieco lżejszej, np. sernik na zimno. Coraz większą popularnością cieszą się również nowoczesne odmiany tych deserów - sernik nowojorski, makowiec bezpieczny itp.
Sernik | Makowiec |
- klasyczny na ciepło | - tradycyjny z bakaliami |
- sernik nowojorski | - makowiec bez pieczenia |
- z brzoskwiniami | - z kruszonką |
Kompot z suszonych owoców - napój wigilijny
Kompot z suszu, czyli wysuszonych owoców, to obowiązkowy napój, który gości na stole obok herbaty i barszczu. Niestety, dla wielu osób ma zbyt intensywny, nieprzyjemny aromat.
By temu zapobiec, warto samodzielnie suszyć owoce latem - np. jabłka, gruszki czy morele. Wtedy kompot będzie miał łagodniejszy smak. Warto także ograniczyć ilość cukru, stosując zamiast niego miód.
Nawet jeśli nie jesteśmy wielkimi miłośnikami karpia czy kompotu z suszu, warto szanować wigilijną tradycję i spróbować choć odrobinę tych dań. Mają one symboliczne znaczenie i łączą pokolenia przy świątecznym stole.
Podsumowanie
Drogi Czytelniku, w powyższym artykule przybliżyliśmy Ci 5 podstawowych dań, które zgodnie z polską tradycją powinny znaleźć się na stole wigilijnym. Rozpoczęliśmy od omówienia wigilijnych zup - barszczu czerwonego oraz zupy grzybowej. Następnie przeszliśmy do ryb, gdzie poza popularnym karpikiem, zaproponowaliśmy rownież mniej oczywisty wybór, jakim jest pstrąg.
Kolejnymi pozycjami były dania kapuściane - bigos i kapusta z grochem. Pokazaliśmy, że nawet jeśli nie jesteś ich wielkim fanem, istnieją sposoby na ich "ucywilizowanie". Na deser tradycyjnie zaserwowaliśmy Ciasto - sernik i makowiec. Na koniec zaś przyrządziliśmy kompot z suszonych owoców, podpowiadając jak poprawić jego smak.
Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię do przygotowania wigilijnego menu, które uszczęśliwi zarówno miłośników tradycji, jak i zwolenników nowoczesnej kuchni. A przede wszystkim połączy Was, Drodzy Czytelnicy, przy rodzinnym stole.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, koniecznie daj nam znać. Chętnie poznamy Twoją opinię i odezwiemy się z kolejnymi ciekawymi tekstami z okazji świąt Bożego Narodzenia.