najpiękniejsze kwiaty i zwierzęta polskich łąk i lasów

najpiękniejsze kwiaty i zwierzęta polskich łąk i lasów
Autor Jakub Kubiak
Jakub Kubiak03.04.2024 | 6 min.

Najpiękniejsze kwiaty i zwierzęta polskich łąk i lasów cieszą oko każdego wędrowca. Ich uroda zapiera dech w piersiach. Wiosną radują kwitnące storczyki, konwalie majowe, szafirki czy maki polne. Latem można podziwiać motyle tańczące wśród łąk pełnych kwiatów. Jesienią zachwycają złociste liście drzew, a zimą biel śniegu kontrastująca z ciemną zielenią sosen. W lasach i na polanach żyje wiele pięknych zwierząt - od drobnych owadów po majestatyczne jelenie.

Kluczowe wnioski:

 • Polskie lasy i łąki obfitują w kwitnące rośliny o różnych barwach i kształtach.
 • Można tu spotkać wiele gatunków motyli o barwnych skrzydłach.
 • W lasach żyją piękne zwierzęta, np. sarny, jelenie czy dziki.
 • Polska przyroda zmienia się wraz z porami roku i zawsze zachwyca.
 • Warto wybrać się na spacer po lasach i łąkach, aby podziwiać ich urodę.

Najpiękniejsze kwiaty polskich łąk

Polskie łąki, pola i wrzosowiska co roku zachwycają feerią barw, kształtów i zapachów. Wiosną zakwitają tam krokusy, przylaszczki, sasanki, konwalie i pierwiosnki. Ich białe, żółte, niebieskie i fioletowe kwiaty tworzą niepowtarzalny widok. Gdzieniegdzie pojawiają się czerwone maki - symbol polskich łąk. Ich intensywny kolor przyciąga wzrok niczym magnes.

Latem łąki pokrywają się dywanem kwitnącego rumianku, stokrotki, chabru i koniczyny. Kłosy traw kołyszą się na wietrze tworząc złote fale. Wśród nich tańczą kolorowe motyle. To prawdziwy raj dla entomologów i fotografów natury.

Późnym latem zakwitają fioletowe ostrożenie i różowe kąkole. Ich intensywny zapach unosi się w powietrzu. Warto wtedy wybrać się na spacer po łące, aby nasycić zmysły tym niezwykłym widokiem, zapachem i dźwiękami natury.

Niektóre chronione gatunki

Wśród kwiatów polskich łąk znajdziemy także chronione i coraz rzadsze okazy. Do takich należą między innymi: złocisty szafran spiski, fioletowy sasanka otwarta, różowa goździk kropkowany i biała pełnik europejska. Aby je podziwiać należy wybrać się w konkretne, nieskażone rejony kraju. Stanowią one prawdziwą ozdobę łąk.

Różnorodne kwiaty polskich lasów

Polskie lasy również zachwycają bogactwem kwitnących roślin. Na wiosnę, gdy drzewa dopiero puszczają pąki, na skrajach lasów i polanach pojawiają się przylaszczki, sasanki, konwalie majowe i krokusy. Ich białe, żółte i fioletowe kwiaty wyglądają niezwykle efektownie na tle ciemnej ściółki leśnej.

Nieco później zakwita biała zanokcica zwana kwiatem czarownic i fioletowy czosnek niedźwiedzi. W maju las pokrywa się białym dywanem kwitnącego czeremchy. Intensywny zapach jej kwiatów unosi się w powietrzu. To ulubione miejsce pszczół i trzmieli.

Latem w lasach pojawiają się czerwone korale wilczomleczy i fioletowe kwiaty firletki. Można też natknąć się na rzadkie okazy storczyków - buławniki o czerwonych kwiatach. Jesienią natomiast las płonie tysiącem barw - od intensywnej czerwieni jarzębiny po złoto buków, dębów i klonów.

Polskie lasy i łąki to skarbnica kwitnących roślin o niezwykłych barwach, kształtach i zapachach. Każda pora roku prezentuje odmienny widok, dlatego warto je odwiedzać przez cały rok.

Czytaj więcej: Niesamowite korzyści zdrowotne! 6 domowych przepisów na kiszonki

Zwierzęta polskich łąk i ich uroda

Polskie łąki i pola obfitują w wiele gatunków zwierząt. Niektóre z nich zachwycają niezwykłą urodą. Do takich niewątpliwie należą motyle dzienne o barwnych, kontrastowych wzorach na skrzydłach.

NazwaWygląd i cechy szczególne
Paź królowejJeden z największych dziennych motyli w Europie. Ma pomarańczowe skrzydła z czarnymi obwódkami i niebieskimi plamkami.
Rusałka pawikMotyl o niebieskich skrzydłach z czarnymi plamkami. Samice mają brązowe ubarwienie.
Modraszek ikarMotyl w kolorze błękitu z pomarańczowymi obwódkami na skrzydłach i czarnymi kropkami.

Oprócz motyli na polskich łąkach żyją też piękne owady z rzędu błonkówek, np. zapylające rośliny trzmiele o puszystym futrze. Można spotkać gatunki czarno-żółte, rude lub czarne z pomarańczowymi pasami. Zwieńczeniem urody polskich łąk są kolorowe ważki - smukłe owady o tęczowych skrzydłach, lśniących w słońcu.

Urocze motyle polskich lasów

najpiękniejsze kwiaty i zwierzęta polskich łąk i lasów

W polskich lasach również występuje wiele gatunków motyli o niezwykłej urodzie. Do takich z pewnością należą paź królowej i rusałka pawik zamieszkujące polany leśne. Ale oprócz nich są i mniej znane, a równie barwne okazy:

 • Szmaragdzik wiosenny o zielonych, błyszczących skrzydłach, podszytych fioletową opaską.
 • Oczennica pospolita z pomarańczowo-brązowymi skrzydłami, ozdobionymi niebieskimi plamkami w kształcie oczu.
 • Czerwończyk dukacik o czerwonych skrzydłach z czarnymi kropkami, przypominającymi monety.
 • Admirał o czarnych skrzydłach przeciętych szerokim, czerwonym pasem.

W lasach żyją też liczne gatunki ciem, nocnych motyli. Niektóre z nich, jak paź żeglarz osiągają rozpiętość skrzydeł nawet 16 cm! Choć rzadko można je zobaczyć w naturze, to na fotografiach robią ogromne wrażenie.

Przepiękne ptaki polskich lasów

Polskie lasy zamieszkuje ponad 100 gatunków ptaków. Wiele z nich wyróżnia się niezwykłą urodą. Do najpiękniejszych ptaków polskich lasów zaliczamy:

 • Dzięcioła o czerwonych spodniach i czarno-białych głowach.
 • Sójkę o niebiesko-szarym upierzeniu i białych policzkach.
 • Turkawkę o zielonym upierzeniu z czerwoną plamą na piersi.
 • Kruka - wielkiego czarnego ptaka o metalicznym połysku piór.
 • Puszczyka o złoto-brązowym upierzeniu z białymi brwiami i piórami na uszach.

Inne, mniej znane ale bardzo piękne ptaki polskich lasów to zielonka, krętogłów i dziwonia. Mają szmaragdowe lub pomarańczowe upierzenie i żółte obwódki wokół oczu. Samce w okresie godowym przybierają spektakularne barwy i ozdoby, jak czerwone czuby i wąsy.

Kolor ptaków a porą roku

Wiele leśnych ptaków zmienia nieco swoje ubarwienie w zależności od pory roku. Jaskrawe kolory pomagają im w zalotach i tokach wiosennych, ale zimą stanowiłyby zbyt jaskrawy sygnał dla drapieżników. Dlatego wiele ptaków przybiera szaty bardziej stonowane i maskujące. Najlepszym przykładem jest kuropatwa - latem szara, a zimą biała jak śnieg.

Jelenie i sarny polskich lasów

Największymi i najpiękniejszymi ssakami polskich lasów są bez wątpienia jelenie i sarny. Jelenie szlachetne osiągają nawet 250 kg masy i mają okazałe poroże sięgające 120 cm. Samce zwane bykami mają złocisto-rudą sierść latem, a zimą szarobrązową. Ich poroże jest prawdziwym majstersztykiem natury - rozgałęzione, symetryczne i gęsto pokryte guzkami.

Sarny są znacznie mniejsze, ważą około 30 kg. Charakterystyczna jest ich czerwono-brązowa sierść z białymi plamkami i długimi, czarnymi rzęsami. Samice nie mają poroża. Zarówno jelenie, jak i sarny zmieniają nieco ubarwienie zimą. Ich futro staje się jaśniejsze i gęstsze. Choć mieszkańcy polskich lasów, chętnie zapuszczają się także na pola i łąki.

Jelenie szlachetne żyją w stadach prowadzonych przez doświadczoną łanię. Sarny są samotnikami, choć czasem łączą się w małe grupki. Oba gatunki mają doskonały słuch i węch, ale najlepszym zmysłem pozostaje wzrok. Dlatego aby je zobaczyć, należy zachować bezwzględną ciszę i nieruchomość.

Podsumowanie

W moim artykule opisałem najpiękniejsze kwiaty, motyle, ptaki i zwierzęta polskich łąk i lasów. Przedstawiłem bogactwo kwitnących roślin od wiosny do jesieni - ich barwy, kształty i zapachy potrafią zapierać dech w piersiach. Opisałem także wiele gatunków motyli dziennych o niezwykłych, tęczowych skrzydłach. Wspomniałem też o barwnych trzmielach i ważkach zdobiących polskie łąki.

Następnie skupiłem się na pięknych motylach i ptakach polskich lasów. Barwne motyle, jak admirał czy rusałka pawik, urzekają swym wyglądem. Podobnie jak dzięcioły, sójki i puszczyki - kolorowe ptaki o metalicznych piórach. Nie zapomniałem również o największych ssakach naszych lasów - jeleniach i sarnach o okazałym porożu i czerwono-brązowej sierści.

Starałem się przekonać czytelników, że polska przyroda potrafi zachwycać o każdej porze roku. Dlatego warto ją eksplorować przez cały rok i podziwiać wciąż na nowo jej piękno oraz bogactwo barw, kształtów i dźwięków. Zachęciłem też, by wybrać się na spacer, aby na własne oczy zobaczyć opisane cuda natury.

Mam nadzieję, że artykuł zainspiruje czytelników do bliższego poznania polskich lasów, pól i łąk. I sprawi, że dostrzegą niezwykłe piękno otaczającej nas przyrody, której nie doceniamy na co dzień.

Najczęściej zadawane pytania

Na polskich łąkach można spotkać wiele gatunków kwitnących kwiatów. Wiosną pojawiają się tam m.in. krokusy, przylaszczki, sasanki i pierwiosnki. Latem kwitnie rumianek, stokrotka, chaber i koniczyna. Późnym latem zakwitają ostrożeń i kąkol.

W polskich lasach ochroną objęte są storczyki - buławniki o czerwonych kwiatach. To bardzo rzadkie okazy. Ochroną cieszą się też sasanki otwarte, goździki kropkowane i pełniki europejskie.

W polskich lasach żyje wiele gatunków motyli dziennych i nocnych. Do tych najpiękniejszych należą: paź królowej, rusałka pawik, szmaragdzik wiosenny, oczennica pospolita i czerwończyk dukacik.

Niektóre ptaki polskich lasów zmieniają ubarwienie w zależności od pory roku, np. kuropatwy. Latem mają szare upierzenie, a zimą - białe, by lepiej maskować się na śniegu.

Jelenie i sarny najłatwiej zaobserwować na polach i skrajach lasów o świcie lub o zmierzchu, kiedy wybierają się na żer. W ciągu dnia chowają się w głębi lasu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Potrawy z kiełbasy: 20 pysznych pomysłów na obiad z kiełbasą
 2. Niezawodne sposoby na proste i szybkie święta
 3. Prosty i smaczny przepis na makaron z kurczakiem | Gotuj z VideoPlanem
 4. Szybkie dania jednogarnkowe - 10 pomysłów na smaczne potrawy
 5. Ile gotować kaszę jęczmienną, aby była smaczna?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jakub Kubiak
Jakub Kubiak

Jestem dziennikarzem kulinarnym, który kocha gotować i czerpać radość z jedzenia. W artykułach dzielę się przepisami w stylu comfort food - smacznymi, sycącymi i łatwymi w przygotowaniu. Gotowanie sprawia mi frajdę, a styl pisania jest lekki.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły