Witajcie, kochani! Zastanawiacie się, co zrobić z rabarbarem rosnącym w ogródku? To niepozorne warzywo o dużych liściach kryje w sobie bogactwo witamin i składników odżywczych. Dziś odkryjecie niezwykłe korzyści zdrowotne płynące z jedzenia rabarbaru oraz mnóstwo pomysłów na jego wykorzystanie w kuchni. Przygotujcie się na prawdziwą ucztę smaków i odżywczych niespodzianek!
Rabarbar i jego właściwości odżywcze
Znany przede wszystkim z aromatycznego kompotu, rabarbar to niezwykle wartościowe warzywo. Pod jego niepozornymi liśćmi kryje się prawdziwa skarbnica witamin i składników odżywczych. Nie bez powodu określa się je mianem "warzywnego owocu"!
Rabarbarowe ogonki są bogate w witaminy A, C oraz E, a także potas, kwas foliowy i błonnik. Prawdziwą gwiazdą jest jednak wysoka zawartość antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Co więcej, rabarbar dostarcza cennych fitoestrrogenów, czyli roślinnych związków o właściwościach zbliżonych do estrogenów.
A to jeszcze nie koniec jego zalet! Rabarbar ma niską kaloryczność, jest łatwo dostępny i tani. Choć zawiera kwas szczawiowy, to po obróbce termicznej jego poziom znacząco spada. Warto włączyć to pyszne warzywo do swojej diety i w pełni wykorzystać jego bogactwo!
Wykorzystanie rabarbaru w kuchni
Choć najczęściej kojarzymy rabarbar z owocowym kompotem, to jego zastosowania w kuchni są naprawdę szerokie. Ten kwaskowaty smak z powodzeniem wykorzystasz w deserach, ciastach, a nawet sałatkach!
Prawdziwym klasykiem jest oczywiście rabarbarowe crumble – pyszna konfitura pod chrupiącą kruszonką. Ale to nie koniec słodkich propozycji! Rabarbar będzie doskonałym dodatkiem do drożdżowego ciasta, tarty lub placuszków. Możesz też przygotować z niego orzeźwiający dżem czy lemoniądę.
Nie zapominajmy jednak o daniach wytrawnych! Rabarbar doskonale komponuje się z sałatami, grilowanym serem i prażonymi orzechami. Wystarczy lekko go upiec i już zyskasz pyszny, sezonowy dodatek do dań z grilla.
- Rabarbarowe crumble - lekko kwaśna konfitura rabarbarowa pod kruszonką
- Ciasto drożdżowe z rabarbarem - puszyste, pachnące ciasto z owocami
- Tarta z rabarbarem - na kruchym cieście z kwaskowatym farszem
- Placuszki z rabarbarem - ciepłe racuszki z rabarbarem lub jabłkiem
- Dżem z rabarbaru - smaczny dodatek do pieczywa, niskosłodzony
- Sałatka z rabarbarem - pieczony rabarbar z sałatami i serem
Czytaj więcej: Przepis na makaron z aż 4 sosami krok po kroku
Rabarbar wspomaga zdrowie
Rabarbar to nie tylko pyszny dodatek do potraw - zawarte w nim składniki mają także dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Właściwości prozdrowotne tego warzywa są naprawdę imponujące!
Dzięki obecności fitoesrogenów, rabarbar jest szczególnie polecany kobietom w okresie menopauzy. Może również pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia. Zawarte w nim antyoksydanty skutecznie zwalczają wolne rodniki, spowalniając proces starzenia się organizmu.
Jednak trzeba pamiętać, że z powodu wysokiej zawartości kwasu szczawiowego, rabarbar powinny ograniczyć osoby chorujące na nerki i reumatyzm. By zneutralizować szkodliwe działanie tego związku, najlepiej jest spożywać rabarbar ze źródłami wapnia, takimi jak mleko, jogurt lub kefir.
- Bogactwo antyoksydantów spowalnia proces starzenia
- Zawartość fitoesrogenów korzystna dla kobiet w okresie menopauzy
- Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia
- Osoby z problemami z nerkami i reumatyzmem powinny go ograniczyć
- Najlepiej spożywać go ze źródłami wapnia