Przyjrzyjmy się bliżej rabarbaru – temu niepozornemu warzywu, które często lekceważymy. Choć najczęściej kojarzy się z kompotem u babci, to rabarbar skrywa w sobie niezwykłe bogactwo witamin i właściwości zdrowotnych. Dowiedzmy się, jakie dobroczynne składniki zawiera i jak go wykorzystać nie tylko na słodko, ale również w sałatkach i daniach wytrawnych. Uwolnijmy ten sezonowy skarb od stereotypów!
Witaminowa bomba w ogonkach rabarbaru
Często lekceważymy niepozorny rabarbar, kojarząc go jedynie z kompotem u babci. Tymczasem to niewiarygodnie bogate źródło ważnych witamin i składników odżywczych, których działanie korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Walory odżywcze rabarbaru doprawdy zachwycają – zobaczmy, co kryje się w tych charakterystycznych, różowych ogonkach.
Surowe lub gotowane ogonki rabarbaru to prawdziwe bogactwo witamin A, C i E, a także potasu, kwasu foliowego i błonnika. Co ważne, zawierają spore ilości antyoksydantów, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Dzięki temu rabarbar wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
Ponadto rabarbar obfituje w fitoestrogeny – naturalne związki roślinne, które mogą wspomagać regulację poziomu hormonów u kobiet w okresie menopauzy. Według najnowszych badań, jego regularne spożywanie również wspiera układ krążenia, dlatego warto włączyć go do diety.
Przepisy z rabarbarem od deserów po sałatki
Spodziewalibyście się, że rabarbar można wykorzystać głównie do słodkich dań? Nic bardziej mylnego! To warzywo godne uwagi zarówno w kuchni tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Oto kilka pomysłów na przystawki, desery i dania z rabarbarem.
Przepisy z rabarbarem na słodko to przede wszystkim kultowe rarytasy: słynne dżemy i soki rabarbarowe, galaretki oraz crumble. Tarta z rabarbarem na kruchym cieście to doskonały pomysł na letni podwieczorek lub deser. Ciepłe racuchy z rabarbarem na maślance służą zarówno na śniadanie, jak i kolację.
- Rabarbarowy kompot z lodami waniliowymi
- Ciasto drożdżowe z rabarbarem i truskawkami
- Słodkie racuchy z rabarbarem
- Dżem rabarbarowy z wanilią
Z kolei rabarbar w roli głównej na wytrawnym talerzu? Jak najbardziej! Pieczony rabarbar ze świeżymi sałatami i grillowanym serem halloumi czy kozim to aromatyczna propozycja na lżejszy obiad. Możemy go też dodać jako słodko-kwaśny akcent np. do sałatki z boczkiem lub sosów do mięs.
Czytaj więcej: Zaskakujące korzyści i sposoby wykorzystania rabarbaru
Rabarbar na zdrowie: właściwości i przeciwwskazania
Mimo niewątpliwej wartości odżywczej rabarbaru, przy jego spożywaniu należy zachować szczególną ostrożność. Wszystko przez obecny w tym warzyw e kwas szczawiowy, który wypłukuje wapń z kości i może obciążać nerki. Dlatego osoby z kamicą nerkową czy reumatyzmem powinny z rabarbaru zrezygnować.
Właściwości lecznicze rabarbaru to jednak nie tylko zagrożenia. Jego bogactwo antyoksydantów wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Rabarbar może również wspomagać układ krążenia oraz regulować poziom hormonów u kobiet w okresie menopauzy. By zneutralizować kwas szczawiowy, warto rabarbar jeść w towarzystwie produktów bogatych w wapń.
Jak widać, niepozorne, różowe ogonki skrywają wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Jeśli tylko nie mamy przeciwwskazań, warto korzystać z uroków rabarbaru zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Doskonale smakuje zarówno na słono, jak i na słodko!