Danie z fasoli białej - 10 przepisów krok po kroku

Danie z fasoli białej - 10 przepisów krok po kroku
Autor Wioletta Duda
Wioletta Duda26.10.2023 | 7 min.

Danie z fasoli białej to nie tylko popularna fasolowa zupa. Fasola biała świetnie nadaje się także do dań jednogarnkowych, zapiekanek oraz jako dodatek do mięs i warzyw. W tym artykule przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na potrawy z wykorzystaniem tego pożywnego składnika. Dowiesz się jak przygotować pyszną i sycącą zupę fasolową, jakie dobrać do niej dodatki mięsne lub warzywne. Podpowiadamy również jak ugotować fasolę, by była miękka i rozgotowana oraz jak połączyć ją z makaronem, ryżem czy kaszą. Zapraszamy do lektury i wypróbowania przepisów!

Kluczowe wnioski:
  • Fasola biała to wartościowy składnik odżywczy i bazę wielu smacznych dań.
  • Można ją wykorzystać do przygotowania sycącej zupy, dań jednogarnkowych oraz jako dodatek.
  • Dobierając dodatki do zupy fasolowej, warto postawić na warzywa, mięso, makaron lub ryż.
  • Aby fasola była miękka, należy ją namoczyć przed gotowaniem przez min. 12 godzin.
  • Stosując sprawdzone przepisy, przyrządzisz smaczne i zdrowe dania z fasoli białej.

Przepis na zupę fasolową

Zupa fasolowa to jedno z najpopularniejszych i najbardziej sycących dań w polskiej kuchni. Nic dziwnego, że chętnie ją przyrządzamy zarówno na co dzień, jak i na uroczyste okazje. Aby przygotować dobrą, rozgotowaną zupę fasolową, warto znać kilka trików.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj fasoli. Najlepsza do zup jest fasola biała, która łatwiej się rozgotowuje i ma delikatny, lekko słodkawy smak. Można wybrać fasolę jaśkową lub powszechnie dostępną fasolę białą z puszki, pamiętając o dokładnym opłukaniu przed użyciem.

Kluczowe jest też odpowiednie przygotowanie fasoli przed gotowaniem. Surową fasolę warto zamoczyć w wodzie na co najmniej 12 godzin. Dzięki temu będzie miękka, łatwiej się ugotuje i nie będzie powodować wzdęć. Po zamoczeniu fasolę gotujemy w dużej ilości wody, aż do miękkości, którą sprawdzamy widelcem lub rozgniatamy garść ziaren.

Podstawą zupy są oprócz fasoli włoszczyzna i przyprawy takie jak liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, sól i pieprz. Można dodać też cebulę, czosnek lub por. Gotując zupę, warto sprawdzać konsystencję i w razie potrzeby zagęścić zupę mąką.

Jakie dodatki do zupy fasolowej?

Klasyczna zupa fasolowa z włoszczyzną i przyprawami jest już sama w sobie smaczna i sycąca. Jednak dodatki potrafią ją wzbogacić i dodać nowych smaków. Co warto dodać do zupy fasolowej?

Dodatki warzywne do zupy fasolowej

Warzywa to idealne uzupełnienie zupy fasolowej. Można wybrać ulubione lub sezonowe warzywa. Świetnie sprawdzą się marchewka, pietruszka, seler, por, kalarepa czy buraki. Dają słodkawy posmak i sprawiają, że zupa jest bardziej pożywna. Z zupą fasolową łączy się też tradycyjnie kapusta - biała, włoska lub kwaszona.

Innym pomysłem są zielone warzywa - szpinak, natka pietruszki, koperek, szczypiorek czy pokrzywa. Świetnie komponują się ze smakiem fasoli i dodają zupie barwy. W wersji jarskiej do fasolówki pasuje kalafior, brokuły, cukinia, dynia lub bakłażan.

Warto pamiętać, by warzywa kroić w niewielką kostkę lub paseczki, aby dobrze się rozgotowały. Niektóre można dodać na 10-15 minut przed końcem gotowania. Dzięki temu zachowają więcej wartości odżywczych i charakterystyczny smak.

Czytaj więcej: Ser topiony z twarogu - przepis domowy krok po kroku z wideo

Mięsne dodatki do zupy z fasoli

Mięso to kolejny sposób na urozmaicenie i wzbogacenie zupy fasolowej. Do tradycyjnej fasolówki świetnie pasuje kiełbasa - biała, szynkowa lub podwawelska. W skład można też dodać boczek, żeberka lub wędzonki.

W wersji na wywarze mięsnym podstawą są kości wieprzowe lub wołowe. Z kolei z fasoli i rosołu z kurczaka otrzymamy pożywną zupę. Do fasolówki można włożyć też klopsiki z mięsa mielonego lub krojone w kostkę mięso wieprzowe czy wołowe.

Dobrym pomysłem są kaszanki i krwawki - wzbogacą zupę i smak mięsa. Na wędzony posmak zupy zadziała oczywiście wędzonka. Mięso warto dodać na początku gotowania, aby się dokładnie udusiło z fasolą i warzywami.

Zupa fasolowa z makaronem lub ryżem

Makaron świetnie komponuje się ze smakiem fasoli i wzbogaca zupę. Klasykiem jest zupa fasolowa z łazankami, ale można wybrać też małe kształty makaronu - rurki, świderki, kokardki lub litery. Makaron gotujemy osobno al dente i dodajemy na koniec do zupy.

Podobną funkcję spełnia ugotowany osobno ryż. W zupie fasolowej świetnie sprawdzi się ryż brązowy, dziki lub basmati. Można też użyć kaszy - gryczanej, jęczmiennej lub pęczaku. Danie zyskuje dzięki nim sytość i ciekawą, ziarnistą konsystencję.

Fasola biała z kiełbasą i warzywami

Prosty sposób na smaczne danie z fasolą białą to połączenie jej z kiełbasą i ulubionymi warzywami. Fasolę gotujemy do miękkości, pod koniec dodając pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek. Osobno smażymy pokrojoną kiełbasę i warzywa - marchew, pietruszkę, seler lub kalarepę.

Następnie łączymy składniki, doprawiamy i dusimy jeszcze przez kilka minut. Można dodać natkę pietruszki lub koperek. Danie podajemy posypane świeżym szczypiorkiem. To prosty dodatek do mięs lub kanapka, która zaspokoi głód.

Wegetariańska zupa z fasoli białej

Wegetarianie również mogą cieszyć się zupą fasolową. Zamiast mięsa, podstawę stanowi w niej włoszczyzna i dodatki warzywne. Oprócz marchwi, selera i pietruszki, można dodać kalafior, brokuły, cukinię lub bakłażan.

Świetnym uzupełnieniem będzie też soczewica - czerwona lub zielona. Pasuje do fasoli smakiem i zwiększy wartość odżywczą zupy. Wegańską bazę zupy stanowić może bulion warzywny lub grzybowy. Posypkę przygotujemy z prażonych pestek dyni i słonecznika.

Zupa fasolowa na wywarze z warzyw

Bazą smacznej jarskiej zupy fasolowej będzie wywar warzywny. Aby go przygotować, podprażamy na oleju starte na tarce o grubych oczkach warzywa - marchew, seler, pietruszkę, cebulę. Zalewamy wodą i gotujemy ok. 30 minut.

Następnie do wywaru wkładamy namoczoną fasolę i gotujemy aż do miękkości. Możemy dodać czosnek, liść laurowy, majeranek i ziele angielskie. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem i świeżą natką. Zupę możemy zagęścić odrobiną mąki ziemniaczanej.

Fasola biała duszona z warzywami

Fasolę białą możemy wykorzystać nie tylko do zupy. Bardzo smaczna jest też fasola duszona. Gotowaną fasolę łączymy na patelni z podsmażoną cebulą i czosnkiem oraz ulubionymi warzywami.

Świetnie sprawdzą się tu marchew, seler, kalarepa, cukinia, kalafior lub brokuły. Całość doprawiamy ziołami i przyprawami i dusimy ok. 15 minut. Podajemy z chlebem, ryżem lub puree ziemniaczanym. To sycące, roślinne danie obiadowe lub kolacja.

Zupa fasolowa z ziemniakami i kapustą

Klasyczne połączenie z fasolową to ziemniaki i kapusta. Ziemniaki gotujemy w całości w zupie lub kroimy w kostkę. Kapustę możemy dodać białą, włoską lub kwaszoną.

Dobrze komponuje się z fasolą, daje lekką kwaśnawą nutę i sprawia, że zupa jest bardziej sycąca. Możemy ją dodać w całości lub poszatkowaną. Kapustę kwaszoną podajemy oddzielnie, by każdy mógł dołożyć wedle gustu.

Ziemniaki z kapustą to klasyczne połączenie, które sprawdzi się w każdej zupie fasolowej. Jest smaczne, zdrowe i sycące. To dobry wybór na codzienny posiłek dla całej rodziny.

Podsumowanie

Fasola biała to niezwykle wszechstronny składnik, który świetnie nadaje się do przygotowania wielu smacznych i pożywnych dań. W artykule przedstawiliśmy 10 sprawdzonych przepisów na potrawy z jej wykorzystaniem - od klasycznej zupy po pomysły na dania jednogarnkowe czy dodatki do mięs i warzyw.

Przygotowanie dobrej zupy fasolowej wymaga przede wszystkim odpowiedniego zamoczenia i ugotowania fasoli. Następnie można dodać ulubione dodatki - warzywa, mięso, makaron czy ryż. Podpowiadamy, które składniki świetnie komponują się ze smakiem białej fasoli.

Zachęcamy też do wykorzystania fasoli białej w duszonych daniach jednogarnkowych z warzywami, mięsem lub bez. To świetna baza sycących dań obiadowych czy kolacji. Gotowaną fasolę można też dodać do kanapek.

Mamy nadzieję, że przepisy na dania z fasoli białej zainspirują Cię do wypróbowania tego pożywnego składnika. Smacznego i powodzenia w gotowaniu!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Potrawy z kiełbasy: 20 pysznych pomysłów na obiad z kiełbasą
  2. Prosty i smaczny przepis na makaron z kurczakiem | Gotuj z VideoPlanem
  3. Szybkie dania jednogarnkowe - 10 pomysłów na smaczne potrawy
  4. Jak zrobić smaczny domowy twaróg krok po kroku - przepis
  5. Makaron z kurczakiem i pysznym sosem śmietanowym - przepis krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Wioletta Duda
Wioletta Duda

Jestem doświadczoną dietetyczką będącą autorką wielu poradników odżywiania. W artykułach dzielę się sprawdzonymi przepisami na zdrowe i sycące posiłki. Dodaję też porady, jak zmienić nawyki żywieniowe. Moje teksty są rzeczowe i pełne troski.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły