święta, które zrobią się same: pomysły na świąteczne dekoracje, prezenty i potrawy

święta, które zrobią się same: pomysły na świąteczne dekoracje, prezenty i potrawy
Autor Jakub Kubiak
Jakub Kubiak15.12.2023 | 6 min.

Święta kojarzą się z ogromem pracy przygotowawczej, ale nie musi tak być. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, jak oszczędzić czas i pieniądze na świąteczne dekoracje, prezenty oraz potrawy. Dowiesz się, jak samodzielnie wykonać ozdoby choinkowe, wymyślić nietuzinkowe upominki i uprościć menu, nie rezygnując ze świątecznego klimatu. Te proste triki sprawią, że przygotowania nie zajmą całych świąt, a Ty będziesz mógł w pełni cieszyć się bożonarodzeniową atmosferą z najbliższymi.

Zastąp kupowanie ozdób własnoręcznymi

Kupowanie gotowych, plastikowych ozdób choinkowych co roku wiąże się z niemałym wydatkiem. Tymczasem ozdoby można wykonać samodzielnie, oszczędzając przy tym pieniądze. To świetna okazja do wspólnej zabawy z dziećmi lub wnukami.

Do przygotowania własnych ozdób przyda się materiał np. wstążki, koronki, bibuła. Można też użyć naturalnych materiałów - szyszek, gałązek, kory, suszonych owoców czy ziaren. Ozdoby można wykonać metodą decoupage - przyklejając na szklane kulki ozdobne obrazki wycięte z gazet, magazynów lub serwetek. Możliwości jest wiele!

Jak zrobić bombki z gazet?

Bombki z gazet to prosty pomysł na recykling. Wystarczy pociąć gazety w paski i nawinąć na baloniki, a po wyschnięciu pomalować lub pokryć brokatem. Można też zrobić wzory z bibuły. Takie bombki będą wyjątkową ozdobą choinki.

Innym pomysłem są ozdoby z masy solnej - wystarczy zagnieść sól z mąką i wodą i nadać kształt. Suszone ozdoby będą trwałe. Można je pomalować farbami akrylowymi.

Rzuć wyzwanie tradycji - mniej oczywiste prezenty

Standardowe prezenty - kosmetyki, skarpety, książki - bywają nudne i schematyczne. Dlatego warto postawić na mniej oczywiste, oryginalne pomysły, które zaskoczą i ucieszą obdarowanych.

Można przygotować upominki domowej roboty - własnoręcznie wykonaną biżuterię, ozdoby czy dekoracje. Upominki z sercem na pewno spontanicznie wywołają uśmiech. To również okazja do spędzenia twórczego, wspólnego czasu z dziećmi.

Vouchery prezentowe na usługi i doświadczenia

Ciekawą alternatywą dla materialnych prezentów są vouchery na wybrane usługi lub atrakcje. Może to być zaproszenie do restauracji, karnet na masaże, wejściówki do kina, teatru, na koncert lub wycieczkę.

Takie prezenty to szansa na wspólnie spędzony czas, nowe doświadczenia i przeżycia. Na pewno długo pozostaną w pamięci!

Czytaj więcej: Niesamowite korzyści zdrowotne! 6 domowych przepisów na kiszonki

Z czego zrezygnować w menu, by odciążyć kuchnię

Świąteczne przygotowania potraw często ciągną się w nieskończoność. By odciążyć kuchnię, można zastanowić się, z których tradycyjnych dań warto zrezygnować.

  • Rezygnacja z drugiego dania mięsnego - zamiast pieczeni i karpia wystarczy jedno z tych dań.
  • Mniej rodzajów ciast i ciasteczek - 3-4 ulubione wypieki w zupełności wystarczą.
  • Sałatki warzywne lub jarskie - tylko 2-3 ulubione sałatki zamiast kilkunastu.

Krótsze menu pozwoli zaoszczędzić czas w kuchni i skupić się na najważniejszych potrawach. Pozwoli też uniknąć przejadania się i marnowania jedzenia.

Gotowe dania świąteczne

Innym sposobem na ułatwienie świąt jest skorzystanie z cateringu świątecznego lub zamówienie części potraw z restauracji, kawiarni lub firmy cateringowej.Profesjonalnie przygotowane dania odciążą domową kuchnię.

Wsparcie lokalnych restauratorów i firm cateringowych w tym trudnym czasie pandemicznym to dodatkowy bonus. W zamian możemy liczyć na smaczne i bezstresowe święta!

Przepisy na świąteczne wypieki w wersji mini

święta, które zrobią się same: pomysły na świąteczne dekoracje, prezenty i potrawy

Pieczenie mnóstwa ciast i ciasteczek to kolejne wyzwanie przedświątecznej kuchni. Duże ilości słodkości prowadzą potem do przejedzenia lub wyrzucania jedzenia.

Dlatego warto postawić na mini wersje ulubionych wypieków. Mniejsze porcje pozwolą skosztować więcej rodzajów, bez obciążania żołądka.

Rodzaj wypieku Wersja mini
Sernik Serniczkowe muffinki
Piernik Pierniczki w foremkach
Keks Babeczki keksowe

Mniejsze porcje to też mniejsze nakłady pracy w kuchni. Babeczki czy muffiny przygotuje się szybciej niż wielki sernik czy piernik.

Po co wyrzucać jedzenie - zamrażanie zamiast

Marnowanie jedzenia to ogromny problem w okresie świąt, gdy przygotowujemy jego nadmiar. Tymczasem wiele potraw nadaje się do zamrożenia.

Świetnie sprawdzą się zamrożone pierogi, gołąbki, bigos czy nadzienia na ciasta. Uszka w bułce można mrozić w całości lub oddzielnie farsz i bułkę. Zamrożone potrawy wystarczy rozmrozić i podgrzać przez świętami lub w okresie poświątecznym.

Mrożenie świątecznych specjałów to sposób na ograniczenie marnotrawstwa jedzenia. To także szansa, by podczas świąt skupić się na przygotowaniu mniejszej liczby dań, za to na świeżo.

Warto pamiętać o prawidłowym zamykaniu i oznaczeniu pojemników z zamrożonymi daniami, by bez problemu odnaleźć je w zamrażalniku. Dobrym zwyczajem jest też zapisanie daty zamrożenia potrawy.

Zamrażanie świątecznych specjałów to komfort nieprzejedzenia się od święta do święta tymi samymi daniami. To także gwarancja smacznego i domowego jedzenia już długo po Bożym Narodzeniu.

Podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiłem praktyczne wskazówki, jak ułatwić sobie organizację świąt Bożego Narodzenia. Pokazałem, że przy odrobinie kreatywności i dobrej organizacji, święta mogą być radosnym czasem spędzonym z rodziną, a nie gonitwą po sklepach i harówką w kuchni od świtu do nocy.

Zachęcam do samodzielnego wykonywania ozdób choinkowych i prezentów, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze i ciekawie spędzić czas. Podpowiadam też, jak uprościć menu świąteczne, rezygnując z części dań bez uszczerbku dla smaku. Mini wersje ciast i ciasteczek to kolejna praktyczna rada.

Przekonuję również, że warto skorzystać z cateringu świątecznego lub zamówić część potraw, co odciąży domową kuchnię. Na koniec radzę, jak ograniczyć marnowanie jedzenia poprzez mrożenie świątecznych specjałów.

Mam nadzieję, że te praktyczne wskazówki pomogą Wam zorganizować święta pełne radości i miłych chwil z najbliższymi. Życzę smacznych, bezstresowych świąt!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Potrawy z kiełbasy: 20 pysznych pomysłów na obiad z kiełbasą
  2. Niezawodne sposoby na proste i szybkie święta
  3. Prosty i smaczny przepis na makaron z kurczakiem | Gotuj z VideoPlanem
  4. Szybkie dania jednogarnkowe - 10 pomysłów na smaczne potrawy
  5. Ile gotować kaszę jęczmienną, aby była smaczna?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jakub Kubiak
Jakub Kubiak

Jestem dziennikarzem kulinarnym, który kocha gotować i czerpać radość z jedzenia. W artykułach dzielę się przepisami w stylu comfort food - smacznymi, sycącymi i łatwymi w przygotowaniu. Gotowanie sprawia mi frajdę, a styl pisania jest lekki.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

Artykułynajpiękniejsze kwiaty i zwierzęta polskich łąk i lasów

Wędrując po polskich łąkach i lasach, można podziwiać niezwykłą piękność kwiatów i zwierząt. Wiosną kwitną storczyki, konwalie, szafirki i maki polne, a latem motyle tańczą wśród pełnych kwiatów łąk. Jesienią zachwycają złociste liście drzew, a zimą biel śniegu kontrastuje z ciemną zielenią sosen. Bogactwo natury można obserwować przez cały rok, od drobnych owadów po majestatyczne jelenie, co sprawia, że każda wędrówka jest niezapomnianym doświadczeniem.